Про норми робочого часу для лікарів амбулаторно-поліклінічних закладів охорони здоров’я (виключно амбулаторний прийом хворих)
Медичні працівники мають право на скорочену норму робочого часу згідно зі ст. 51 КЗпП України. Норми робочого часу медпрацівників, за винятком тих, хто працює у шкідливих умовах праці, установлюються відповідно до наказу МОЗ України від 25.05.2006 р. № 319 «Про затвердження норм робочого часу для працівників закладів та установ охорони здоров’я» ( зареєстроване в Мін’юсті України 09.06.2006 р. за № 696/12570).
Згідно переліку закладів та установ охорони здоров’я, визначеному в п. 1.2. вищенаведеного наказу, робочий тиждень для лікарів, зайнятих виключно амбулаторним прийомом хворих встановлений 33 години, тобто 5,5 годинний робочий день за шестиденного робочого тижня або 6 год. 36 хв. за п’ятиденного.
Більшість «вузьких» спеціалістів поліклінік (невропатологи, окулісти, урологи, отоларингологи, хірурги, ортопеди-травматологи) вважають, що вони належать до категорії лікарів, зайнятих лише амбулаторним прийомом хворих.
Щоб правильно відповісти на це запитання, потрібно звернутися до їхніх посадових інструкцій. Якщо там, дійсно визначено, що до їх службових обов’язків належить лише амбулаторний прийом хворих і жодної іншої роботи не мають виконувати, тоді вони на законних підставах мають працювати лише 33 години на тиждень. Але, як правило, в посадових інструкціях «вузьких» лікарів-спеціалістів поліклінік визначено, що вони зобов’язані не лише амбулаторно приймати хворих, а й обслуговувати хворих удома або в стаціонарі, займатися санітарно-освітньою роботою, працювати з диспансерною групою своїх хворих.
Отже, права на скорочений робочий день 6 год. 36 хв. за п’ятиденного робочого тижня вони не мають.
Згідно п. 5 приміток до додатку 1 Наказу МОЗ України від 23.02.2000р. № 33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров’я» до посад лікарів, які ведуть винятково амбулаторний прийом, належать посади лікарів тих
спеціальностей, кількість яких розраховується за нормативом на прикріплене населення. Для усіх інших лікарів, кількість посад яких визначається залежно від інших показників (на кількість ліжок, на кількість лікарів амбулаторного прийому, на кількість досліджень в умовних одиницях, кількість бригад тощо), норма робочого часу становить 38,5 годин на тиждень, тобто 7 год. 42 хв. щодня.
Тому для таких працівників потрібно графіком роботи визначити певні дні тижня, коли вони будуть зайняті лише амбулаторним прийомом хворих. Саме в ті дні в них буде скорочена тривалість робочого дня – 6 год. 36 хв. В інші дні тижня, вони мають виконувати й інші види робіт за посадовими інструкціями: працювати у стаціонарі (чергувати), на дільниці, проводити саносвітню роботу, диспансеризацію і таке інше.
Тоді тривалість їхнього робочого дня буде 7 год. 42 хв. Наприклад, якщо лікар веде виключно амбулаторний прийом хворих ( при 5-ти денному робочому тижні) 4 дні, його робоча зміна за ці 4 дні розраховується виходячи з 33 годин на тиждень, а 1 день виконує і іншу роботу згідно посадовій інструкції, його робоча зміна за цей один день розраховується виходячи з 38,5 годин на тиждень.
Таким чином, робочий тиждень такому спеціалісту встановлюється індивідуальним графіком роботи і може бути як більше 33 годин на тиждень, так і менше 38,5 годин на тиждень.
Тривалість робочого тижня в такому випадку розраховується виключно виходячи з індивідуального графіка працівника, який повинен бути затверджений і погоджений з профспілковим комітетом згідно Галузевих правил внутрішнього трудового розпорядку для працівників закладів, установ, організацій та підприємств системи охорони здоров’я (наказ МОЗ України від 18.12.2000р. № 204-0).