Профспілка працівників охорони здоров'я України

  Оплата праці

  Права працівників



Про атестацію лікарів


      Для роботи на посаді лікаря певної лікарської спеціальності потрібно мати повну вищу медичну освіту за напрямом підготовки  «медицина»  за спеціальністю «лікувальна справа», спеціалізацією за відповідним фахом, про що видається сертифікат  лікаря-спеціаліста з цієї спеціальності (наказ МОЗ України від 25.12.1992р. № 195 «Про затвердження переліку вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка і отримання звання в яких дають право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю» зі змінами та доповненнями). Термін чинності сертифіката – 5 років, після чого право на подальшу роботу надає підтвердження звання лікаря-спеціаліста після стажування або атестації на кваліфікаційну категорію.

            І перше, і друге надає право обіймати посаду впродовж п’яти років з наступною атестацією на підтвердження звання чи присвоєння кваліфікаційної категорії (п.1.10 Положення наказу МОЗ України від 19.12.1997р. № 359 «Про подальше удосконалення атестації лікарів» із змінами).

            Тобто лікар-практик повинен кожні п’ять років проходити атестацію незалежно від стажу роботи і віку.

            Порядок атестації лікарів затверджений вищенаведеним наказом МОЗ України від 19.12.97р. № 359. Атестація лікарів на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій проводиться на їхнє бажання (п.1.10 Положення).

            Атестації на визначення знань та практичних навиків з присвоєнням звання лікаря-спеціаліста з конкретної лікарської спеціальності підлягають особи, якщо вони не мають сертифіката лікаря-спеціаліста з цього фаху.

            Таким чином, лікар за два місяці до закінчення п’ятирічного терміну з попередньої атестації має подати відповідні документи для проходження курсів підвищення кваліфікації та атестації. Оплата чинної кваліфікаційної категорії в такому разі провадиться до винесення рішення атестаційної комісії про її підвищення (підтвердження) або відміну (п.п. 6 п. 2.4. спільного наказу Мінпраці та МОЗ України від 05.10.2005р. № 308/519 «Про впорядкування Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення»). Це стосується й випадків, коли курси згідно із затвердженим навчальним планом відбуваються через кілька місяців після закінчення терміну чинності кваліфікаційної категорії.

            Якщо документи своєчасно не подані для проходження курсів підвищення кваліфікації та атестації, оплата за категорію припиняється з наступного дня після закінчення п’ятирічного строку, тобто з дати підписання наказу про її присвоєння.

            Є винятки, згідно з якими атестаційна комісія може атестувати працівника без проходження передатестаційного циклу у випадках, коли кваліфікація лікаря не викликає сумнівів у членів комісії (п.4.3. наказу МОЗ України від 19.12.97р. № 359).

     Днем присвоєння кваліфікаційної категорії для медичних працівників, які пройшли курси підвищення кваліфікації та атестовані атестаційною комісією, є дата наказу відповідного органу чи закладу про затвердження рішення атестаційної комісії (п. 1.8. вищезгаданого спільного наказу Мінпраці і МОЗ України від 05.10.2005р. № 308/519). На підставі цього рішення керівник закладу, установи видає наказ про зміну саме з цієї дати розмірів посадових окладів медичним працівникам, які підвищили  кваліфікаційну категорію, та про внесення відповідних змін до штатного розпису закладу.

            У разі відмови лікаря подати документи на чергову атестацію (крім випадків, передбачених п. 4.2. Положення), та лікарі, яким відмовлено у присвоєнні (підтвердженні) другої кваліфікаційної категорії протягом року після закінчення п’ятирічного строку з моменту попередньої атестації, не мають права займатися медичною діяльністю. Вони або переводяться на посаду лікаря-стажиста (п. 1.10. Положення про порядок проведення атестації лікарів, затвердженого вищенаведеним наказом МОЗ України від 19.12.1997р. № 359), або мають бути звільнені, або прийняті (переведені) за їх згодою, на посаду середнього медичного працівника (п.2.8. і п. 2.9. згаданого Положення).

            У період стажування лікарю встановлюється посадовий оклад у розмірі, встановленому для лікарів-стажистів (п.п. 2 та 4 п.2.2.5. наказу від 05.10.2005р. № 308/519).

            Порядок направлення лікарів на стажування затверджено наказом МОЗ України від 17.03.1993р. № 48 «Про порядок направлення лікарів на стажування і їх наступного допуску до лікарської діяльності».

            Направлення лікаря на стажування провадиться управлінням охорони здоров’я на термін від одного до шести місяців. Конкретний термін стажування фахівця визначається в кожному окремому випадку органом охорони здоров’я, що направляє його на стажування. Перед направленням, лікар на час стажування зараховується органом охорони здоров’я на посаду лікаря-стажиста в установу охорони здоров’я. Час стажування зараховується у стаж роботи із спеціальності. Після проходження стажування та атестації на визначення знань і практичних навиків з підтвердженням звання «лікар-спеціаліст» він поновлюється на посаді лікаря.

            Працівника, який не має права провадити лікарську діяльність через відмову пройти стажування з наступною атестацією та присвоєнням звання-лікаря спеціаліста, може бути також переведено на посаду середнього медичного персоналу або звільнено з обійманої посади згідно з трудовим  законодавством внаслідок недостатньої кваліфікації (п. 2 ст. 40 КЗпП України).

            Керівник закладу охорони здоровя, який порушуючи вимоги названих наказів, переводить працівника на посаду лікаря будь-якої спеціальності без кваліфікаційної категорії, без проходження стажування та атестації, несе відповідальність за переплату заробітної плати в установленому чинним законодавством порядку.

У зв’язку з правом медичних працівників на підвищення кваліфікації, нагадуємо про гарантії і компенсації, що встановлені чинним  законодавством України для цих випадків.

Згідно зі статтею 122 КЗпП України, за працівниками, які направляються на курси підвищення кваліфікації з відривом від виробництва, зберігається місце роботи (посада) і проводяться виплати, передбачені законодавством. Нормативним актом, що регулює порядок виплат у цьому разі, є постанова Кабінету Міністрів України від 28.06.1997р. № 695 «Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом  від виробництва», якою передбачено такі гарантії і компенсації:

-збереження за працівником середнього заробітку за основним місцем роботи на час навчання. Середньомісячна заробітна плата у разі направлення на курси підвищення кваліфікації обчислюється, виходячи з виплат за останні два календарних місяці роботи (п.п. 2 п. 2 постанови Кабміну України від 08.02.1995р. № 100 із змінами);

-у разі направлення працівника із зазначено метою в іншу місцевість йому оплачують вартість проїзду до місця навчання і назад та добові за перший місяць навчання;

-на час навчання працівники забезпечуються гуртожитком готельного типу. У разі відсутності гуртожитку працівники мають право на відшкодування витрат по найму житла за нормами, встановленими законодавством про відрядження.

Усі витрати, повязані з навчанням відшкодовуються закладом за місцем основної роботи (посади) працівника.

Норми і порядок відшкодування витрат на відрядження затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.1999р. № 663 «Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон» зі змінами та наказом Мінфіну України від 10.06.1999р. № 146 «Про внесення змін до Інструкції про службове відрядження в межах України».

Отже, у разі направлення на курси підвищення кваліфікації компенсаційні виплати здійснюються за основною посадою працівника. Якщо працівник працює за сумісництвом за іншою спеціальністю або бажає підвищити кваліфікацію за іншою спеціальністю, вказані вище гарантії і компенсації не забезпечуються і за основним місцем роботи . У цьому випадку можна взяти відпустку без збереження заробітної плати на 15 календарних днів (ст.26 ЗУ «Про відпустки»), а на інші дні навчання оформити щорічну відпустку.

 

 

 

 

           

 

немає новин.

Календар подій

Попередні March - 2023 Наступні
 Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Фотодокументи